Korektury knih, e-booků a tiskovin

Korektury knih a textů určených k tisku

Chystáte se vydat knihu nebo e-book, se kterými hodláte oslovit širší publikum? Nenechte v textu zbytečné chyby, které mohou čtenáře odradit a zkazit celkový dojem z jinak perfektního, dobře zpracovaného obsahu. Pošlete knihu do světa až po důkladné jazykové korektuře!

Provádím kompletní korektury knih a všech textů k tisku včetně editace.

Korekturu si zaslouží nejen tištěná kniha, ale také důležité firemní či propagační materiály. Pečlivě zkontroluji vaši prezentaci, reklamní katalog, firemní časopis, výroční zprávu, reklamní plakát.

Vyberte si druh/rozsah korektury dle vašich potřeb nebo mi rovnou pošlete nezávaznou poptávku.

Druhy a ceny korektury

 Druhy korektur
ZÁKLADSTANDARDPROFI
70 Kč/NS80 Kč/NSod 120 Kč/NS
kontrola pravopisuokokok
kontrola gramatikyokokok
kontrola překlepůokokok
stylistické úpravyjen zcela nezbytné úpravyokok
typografiejen nezbytné zásahyzákladní úpravaok
formátování textu, nadpisy, sjednocení fontůneneok

Detailní rozpis jednotlivých typů korektur

Cena korektury: 70 Kč/NS

Co zahrnuje základní korektura?

 • Jazyková korektura – kontrola pravopisu (i/y, s/z, malá/velká písmena, mě/mně, krátké/dlouhé samohlásky, interpunkce).
 • Kontrola gramatiky – např. správné skloňování a časování, shoda přísudku s podmětem. Tato problematika je aktuální zejména u textů psaných cizinci, rodilí mluvčí v gramatice nechybují, kdežto cizinec klidně napíše „Já být doma“.
 • Odstranění překlepů
 • Zahrnuje pouze tu nejnutnější stylistickou úpravu. Špatné vazby nebo do očí bijící nešikovná spojení vám v textu prostě nenechám, jedině, pokud byste na tom trvali.

Cena korektury: 80 Kč/NS

Co zahrnuje standardní korektura?

 • Základní korektura – kontrola pravopisu, gramatiky, překlepů.
 • Stylistická korektura – zahrnuje obsáhlejší stylistické úpravy (oprava chybných vazeb, vyladění slovosledu, volba vhodných slov/synonym, nahrazení opakujících se slov, označení sporných míst, kde se dá použit lepší obrat). Tyto úpravy realizuji pouze ve formě komentáře a jsou případně zapracovány až po souhlasu autora textu.
 • Základní typografická korektura – spojovník/pomlčka, přímá řeč, závorky, časové a číselné údaje, zkratky, pevné mezery atp.

Cena korektury: od 120 Kč/NS

Co obsahuje předtisková korektura PROFI?

 • Standardní korektura (jazyková, stylistická i typografická)
 • Editace textu (širší stylistické úpravy) – struktura textu, logická návaznost textu, plynulost textu, přeskládání odstavců, členění textu, volba vhodných výrazových prostředků, návrh obratnějšího vyjádření s ohledem na funkci textu i cílovou skupinu atp. Zde se často překrývá korektura s tvorbou zcela nového textu nebo jeho částí. (Vyžaduje vždy konzultaci s autorem.)
 • Grafická úprava textu před tiskem (publikací), formátování textu, zarovnání textu, sjednocení stylů, fontů písma, nadpisy, oprava nevhodných výrazů na konci řádků (vdovy, sirotci) atp.

Nejste si jisti, který typ korektury textu vybrat, nebo si zatím jen chcete zmapovat dostupné možnosti a poté se rozhodnout pro nejlepší řešení pro vás? Ozvěte se, určitě se domluvíme. Vaše poptávka je zcela nezávazná.

jazykové korektury knih

Proč nepodceňovat korekturu knihy

Určitě vám neuniklo, že internetový obsah a hlavně příspěvky diskutujících na sociálních sítích se češtinářskými perlami občas doslova hemží. Zdá se však, že jsme si na tuto nelibou skutečnost tak nějak zvykli. Nad hrubkami v „obyčejných“ lifestylových článcích, blozích či facebookových postech zkrátka často přimhouříme oči. Však je to jen internet…

Ovšem pozor. Pokud půjde o důležitý webový obsah, který má reprezentovat a působit důvěryhodně na první dobrou (domovská stránka firemního webu, popisy na e-shopu), to už je věc jiná, tady na spisovné a srozumitelné češtině rozhodně záleží – viz korektury webových stránek.

Co když ale dojde na klasickou tištěnou knihu, budeme i tam k pravopisným chybám stejně benevolentní? Asi ne, že?

Od knihy očekáváme kvalitu

Protože když si kupujeme knihu, to nesmrtelné informační médium v tištěné nebo elektronické podobě, očekáváme od ní automaticky vysokou kvalitu a určitou jazykovou úroveň. Že v ní nebudou žádné chyby. Samozřejmě. Že se nám bude dobře číst. Že bude mít logické a přehledné uspořádání kapitol. Například. Zkrátka, že celý text prošel rukama a očima minimálně jednoho korektora. V lepším případě i dvou nezávislých korektorů.

Správná stylistika a bezchybný pravopis jsou pro knihu stěžejní. Vždyť prostřednictvím četby knih si rozvíjíme slovní zásobu a také fixujeme grafickou podobu jednotlivých výrazů do paměti.

Proto je důležité, aby to, co je psáno, bylo napsáno správně a rovněž srozumitelně.

Jako čtenáři si nechceme za drahé peníze kupovat polotovar plný překlepů a nepřesností. Nechceme se prokousávat proudem podivně chaotických, neuspořádaných myšlenek, kterým možná nerozumí ani autor sám. Natož čtenář.

Buďte fér ke svým čtenářům

Bohužel však ani u tištěných knih dnes nemáme 100% záruku jazykové správnosti. Můžete narazit na titul, který se zásahu profesionálního korektora úspěšně vyhnul. Možná chtěl nakladatel někde ušetřit, a tak prostě služby korektora vynechal. Ale to vůči čtenáři není moc fér, že?

Poctivý korektor totiž v materiálu či knize před tiskem zkontroluje vše potřebné a zabrání vzniku “zmetku”.

To znamená, že v rámci důkladné korektury češtiny udělá následující:

 • Najde a opraví pravopisné chyby, které pisatel kvůli „autorské slepotě“ přehlédnul.
 • Vyladí stylistiku i typografii.
 • Upozorní na případné nejasnosti či nelogičnosti v textu.
 • Postará se eventuálně také o srozumitelnou strukturu textu a úhlednou grafickou podobu.

Nejste přesvědčeni o jazykové správnosti vašeho textu? Četli jste jej už tolikrát, že v něm chyby nevidíte? Pošlete mi nezávaznou poptávku a já vám řeknu, co by se s tím dalo dělat.

Přesunout se na začátek